Yhdessä olemme steelers

  

 • Puheenjohtajaksi valittiin pitkän linjan talousosaaja, Arto Hiltunen, 44. Ylimääräinen vuosikokous valitsi kymmenhenkisen hallituksen ja kaksi varajäsentä yksimielisesti. (Kuva: Keijo Suomalainen)

  Hämeenlinnalainen salibandyseura Steelers valitsi uuden hallituksen ylimääräisessä vuosikokouksessa 22.12.2020. Hallitus valittiin syksyllä aloittaneen, kaksi viikkoa sitten kesken kauden eronneen hallituksen tilalle. Uusi hallitus aloittaa toimessaan välittömästi.

  Etänä pidettyyn vuosikokoukseen oli ennalta ilmoittautunut lähes 40 ihmistä. 10 henkilöä oli ilmoittanut olevansa käytettävissä seuran hallitukseen ja heidät myös valittiin. Lisäksi valittiin kaksi varajäsentä. Runsaslukuisena kokoustanut vuosikokous teki valinnat yksimielisesti.

  Steelers haki hallitukseen talousosaamista, ja sitä myös saatiin.

  Uutta hallitusta ryhtyy luotsaamaan hämeenlinnalainen tradenomi Arto Hiltunen, joka työskentelee tilitoimisto Rantalaisella palvelutuotannon johtajana. Nokialla syntyneellä Hiltusella on pitkä kokemus talousasioiden lisäksi myös Hämeenlinnasta ja salibandysta.

  Hiltunen valmistui tradenomiksi 2003 ja työskenteli sen jälkeen 14 vuotta esimiestehtävissä Danske Bankissa ja Oma Säästöpankissa. Rantalaisella Hiltunen aloitti neljä vuotta sitten niin ikään johtotehtävissä.

  Valmentajana hänellä on meneillään 14. kausi. Hiltunen valmentaa Steelersin A-poikien SM-sarjajoukkuetta.

  Hallituksen muut jäsenet:

  Tero Aalto. Hämeenlinnalaisen urheilun pitkän linjan taustatoimija. 20 vuoden ura poliisina. Steelersin edeltäjän Trackersin miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajanana sekä erilaisissa tehtävissä juniorijääkiekon parissa vuosina 1997–2017 muun muassa HPK:ssa ja Hauhon Sisussa.

  Marika Hämäläinen. Useiden vuosien kokemus rahastonhoitajana salibandy- ja jääkiekkojoukkueissa. Pitkän linja yrittäjä, vahvuus taloushallinto. Tavoitteena avoimuus asiassa kuin asiassa.

  Toni Isotalo. Toista kautta Steelersin 2012-syntyneiden poikien joukkueenjohtajana. Takataskussa myös äskettäin hankittu Salibandyliiton erotuomarikortti. Työksi IT-hommia tittelillä IT Service Owner. Työpaikka Sandvikin globaali pörssiyhtiössä. Aiemmin 10 vuotta hallitushommia autokerho SportPug ry:ssä, vastuulla muun muassa verkkosivut ja yhdistyksen rahaliikenne.

  Juha Kauppinen. Toimittaja, tietokirjailija, viestintää 20 vuotta ammatiksi. Salibandyn juniorivalmennusta, neljä viime kautta SM-tasolla. Ammattivalmentajan tutkinto 2017. Aiemmin Steelersin hallituksessa viestintävastaavana 2013-15.

  Outi Koskela. Steelersin 2011-syntyneiden poikien joukkueenjohtaja ja 2009-poikien huoltaja. Mukana toiminnassa viisi vuotta aktiivisesti. Puuhanainen, varustettu isolla Steelers-sydämellä. Töissä Kanta-Hämeen keskussairaalassa vastasyntyneiden teholla, jossa ”pelastaa vauvoja elämään".

  Jarkko Lappalainen. Myynnin ammattilainen, entinen pitkän linjan liigapelaaja. Peliura vuosina 1996–2009 Salibandyliigassa HIFK:ssa ja SSV:ssä. Kolme Suomen mestaruutta ja Eurocupin kulta vuodelta 2001. HIFK:n liigajoukkueen kapteeni usean vuoden ajan. Ruotsissa salibandya pääsarjassa pari kautta. Steelersissä junnuvalmentajana viisi vuotta, nyt B-poikien SM-joukkuen apuvalmentaja. 20 vuotta myyntityötä. 10 viime vuotta isoissa mediataloissa ja OP Ryhmässä myynnin eri rooleissa. Nykyään vetäjä Sanoma media Finlandin asiakkuustiimissä.

  Kai Lindfors. 25 vuotta hämeenlinnalaisen salibandyn taustoilla. RuRu:n junnuvalmentaja, managerina nostamassa Trackersin miehiä divarista Salibandyliigaan, managerina Trackersin miesten liigajoukkueessa. Mukana tekemässä Iittalan "Kauhujen Taloa", legendaarista ilmiötä. Viimeksi toiminut naisten liigajoukkueen managerina.

  Marjo Pekkola. Steelersin toiminnassa mukana toimihenkilön roolissa rahastonhoitajana kaksi kautta ja joukkueenjohtajana nyt kolmatta kautta. Myyntityöstä ja  asiakkuuksien rakentamisesta pitkä kokemus. Työ avainasiakaspäälikkönä kotimaisessa terveystuoteyrityksessä, jossa vastaa apteekkipuolen ketjuasiakkuuksista.

  Jani Rantanen. Trackersin viimeisen liigakauden joukkueen hallituksessa ja Steelersin kahden ensimmäisen divarikauden miesten edustusjoukkueen toiminnanjohtaja sekä hallituksen puheenjohtaja. Siviilissä yli 20 vuoden kokemus hotelli- ja ravintola-alalta, josta 15 viime vuotta Aulangolla vastuullaan muun muassa kylpylä ja Aulanko Areena tapahtumineen.

  Varajäsenet:

  Jari Salo. 10 vuotta Steelersin naisten joukkueen mukana valmentajana sekä joukkueenjohtajana, viimeiset 3 vuotta päävalmentaja. Osallistunut myös naisten joukkueen varainhankintaan. Kokemusta myynnistä ja myynninjohtamisesta 20 vuoden ajalta.

  Kaj Palmroth. Pitkä pelaajaura pääsarjatasolla Trackersissa ja Steelersissä ”pääosin yksi polvi maassa”. Kokemusta naisten ja miesten edustusjoukkueiden valmennuksesta. Insinööritoimisto Etteplanin osastopäällikkö.

  Lisätiedot: Arto Hiltunen 040 507 2826
   

    Takaisin