Steelers valtakunnallisissa juniorisarjoissa kaudella 2023-2024
Steelers Hämeenlinna ryJulkaistu: 23.04.2024 16.03

Steelers valtakunnallisissa juniorisarjoissa kaudella 2023-2024

Seurana onnistuimme osallistumaan valtakunnallisiin sarjoihin laajalla rintamalla. Seuramme joukkueet, joista osa oli yhteisjoukkueita, osallistuivat neljään eri valtakunnalliseen sarjaan; P22, P19, P17 ja P16. Kokonaisuudessa noin sadalle eri pelaajalle pystyttiin mahdollistamaan SM-sarjakokemus .

Seuratasolla mitattuna näin laaja Steelers-edustus kyseisissä valtakunnallisissa sarjoissa on merkittävä saavutus, josta kannattaa olla ylpeä.

No miten joukkueemme etenivät valtakunnallisissa sarjoissa ja ketkä mahdollistivat toiminnan arjessa joukkueidemme taustoilla? Seuraavassa lyhyt kausikooste ikäluokittain.

P22SM: Joukkueemme muodostui yhteisjoukkueeksi Pirkkalan Pirkkojen kanssa. Kauden alku oli arjen toiminnan kannalta haastava mikä vaikutti toiminnan laatuun. Lopulta joukkue päätyi Mikko Koivistoisen huomaan mikä vaikutti toiminnan koordinointiin sekä toi linjakkuutta otteluiden lähestymiseen sekä yhteispelin kehittämiseen. Käytännössä joukkueen pelaajistolle ei onnistuttu järjestämään yhteisiä harjoituksia, mikä eittämättä näkyi tuloksena maan ykkösjuniorisarjassa. Joukkue aloitti SM-sarjan lohkossa B, jossa päätyi sijalle 7. Lopulta tie vei alempaan jatkosarjaan, jossa joukkue keräsi 10 pistettä ja lunasti tiukkojen vaiheiden jälkeen SM-sarjapaikkansa ensi kaudelle. Mikä oli hieno saavutus alun vaikeuksien jälkeen. Ensi kaudella joukkue pelaa Steelers-joukkueena P22SM-sarjassa.

Kauden mittaan yhteisjoukkueen kokoonpanossa nähtiin 50 eri pelaajaa, ja myös pelatut ottelumäärät vaihtelivat paljon. Pelaajista neljä pelaajaa; Nuutti Kouhia, Elmeri Lahdensivu (Pirkat), Robert Wlasoff ja Eero Kauppinen rikkoivat 20 tehopisteen rajan kauden aikana.

Lopuksi kiitos Pirkoille hyvästä yhteistyöstä, joka toimi hienosti ja tsemppiä ensi kauteen. Kiitos vetovastuun ottanut Mikko Koivistoinen sekä huoltajana ottelukokoonpanoissa esiintynyt Päivi Isotalo, joka teki arvokasta työtä joukkueen pelaajien hyväksi niin vieras- kuin kotiotteluissa. Kiitos Marika Hämäläinen, joka hallinnoi talouden kokonaisuutta ja hänet nähtiin myös useissa kotiotteluissa erilaisten työtehtävien parissa. Kiitos myös muut tapahtumissa toimineet. Te mahdollistitte opettavia hetkiä ja elämyksellisiä tapahtumia.

P19SM: Joukkue aloitti SM:n sarjan A-lohkossa päätyen sijalle 5. Joukkueen pelit huipentuivat alemmasta jatkosarjasta lunastetulla toisella sijalla SM-pudotuspelikarsintoihin, jossa vastustajaksi asettui Happee. Varsinaisen pudotuspelipaikan tästä keskinäisestä sarjasta lunasti Happee, joka voitti molemmat ottelut luvuin 5-7 ja 8-7. Joukkue pelaa myös ensi kaudella SM-sarjaa. Joukkueen kokoonpanossa nähtiin kauden aikana 34 eri pelaajaa. Pelaajista 40 tehopisteen rajan saavuttivat Ilmo Leino ja Matias Sihvonen. 30 tehopisteen rajan rikkoivat Oskari Harviainen sekä Santeri Raunisto. Kiitos valmentajille sekä taustoille; Arto Hiltunen, Jarkko Lappalainen, Olli Kartano, Mikko Koivistoinen, Marjo Pekkola, Susanna Eljaala-Ojala, Sami Ojala, Jani Vendelin ja Kai Lindfors. Kiitos myös kotiotteluissa muissa rooleissa toimintaa mahdollistaneet.

P17SM: Joukkueemme aloitti SM-sarjan lohkossa A. Joukkueemme keräsi 33 pistettä, jolla ansaittiin arvokas lohkovoitto. Matka jatkui ylempään jatkosarjaan, jossa joukkue oli hienosti kolmas. Pudotuspeleissä joukkue kohtasi ensimmäisellä kierroksella Westend Indiansin, jossa se voitti puolivälieräsarjan 2-0 edeten välieriin. Joukkue kohtasi välierissä Classin, joka vei lopulta ratkaisevan ottelun 3-2 ja näin ollen ottelusarja ratkesi 2-1 Classicille. Joukkue päätti kautensa pronssiotteluun, jossa vastaan asettui tuttu kilpakumppani Blackbirds. Ottelu meni jatkoajan jälkeen rangaistuslaukauksiin, josta Blackbirds onnistui pronssisen mitalin voittamaan. Sijoitus ei joukkuetta ymmärrettävästi tyydyttänyt mutta neljänneksi paras joukkue Suomessa on merkittävä suoritus. Joukkueen ottelukokoonpanoon tiensä raivasivat kauden aikana eri 26 pelaajaa. Jaakko Veijola oli kauden aikana 69 pisteellään joukkueen tehokkain pelaaja. Rasmus Paavola sekä Eelis Rajapuro rikkoivat 50 tehopisteen rajan. Kiitos valmennukselle ja taustoille; Ville Rajapuro, Jussi Veijola, Markku Vehniäinen, Virpi Vehniäinen, Marko Stenberg ja Marko Auvinen. Kiitos myös muut taustatoimijat.

P16 valtakunnallinen: Yhteisjoukkueemme SCU/Steelers aloitti valtakunnallisessa lohkossa A, jonka se voitti puhtaalla pelillä keräten maksimipisteet. Tästä ansaittiin jatkopaikka SM-sarjaan, jossa pelattiin 12 joukkueen lohkossa. Yhteisjoukkueemme päätyi sijalle kuusi, joka tarkoitti suoraa pudotuspelipaikkaa. Suora pudotuspelipaikka varmistui viimeisillä kierroksilla. Pudotuspeleissä joukkue pelasi Nokian KRP:tä vastaan, jossa ottelusarjan ratkaisu haettiin kolmannesta pelistä. Viimeinen ottelu oli Nokian KRP:n ja joukkueemme kausi päättyi 2-1 ottelusarjan tappioon.

Kiitos valmennukselle Aki Alanko, Olli Jaakonsaari, Torsti Töllinen. Mainittakoon että koko valmennustiimin monivuotinen projekti tuli tältä osin päätöksen, joten kiitämme seuramme puolesta arvokkaasta työstä. Joukkue toimi yhteistyössä P16/P15 kilpajoukkueen pelaajiston ja taustojen kanssa, joten on asiallista antaa maininta ja kiitos myös Petteri Aholle, Timo Nurmiselle, Pasi Kontiolle ja Jarno Lehtikalliolle, jotka olivat mahdollistamassa pelaajakehitystä myös valtakunnallisen joukkueen pelaajien hyväksi. Joukkueenjohtajat Marko Ruuskanen, Outi Koskela, Noora Lavonen ja Eija Riikonen ansaitsevat myös kehut ja kiitokset tästä kaudesta.

__________

Pelaajat ja vanhemmat mahdollistavat joukkueidemme toiminnan ja joukkueemme muodostavat yhdessä seuran, joten tästä on hyvä jatkaa yhdessä toimien kohti ensi kauden tavoitteita. Seuramme pitää sisällään paljon hienoja tekijöitä. Kiitos vielä kaikki vanhemmat ja turvalliset aikuiset nuortemme arjessa. Te tuette, mahdollistatte ja kannustatte pelaajia ohjaten heitä omalla polullaan kohti aktiivista aikuisuutta. Te myös luotte mahdollisuuksia heille, jotka haluavat mitata omia rajojaan kansallisesti että kansainvälisesti kun opitaan junioripelaajasta aikuispelaajaksi.

Kiitos vielä yhteistyökumppanit, jotka olitte mukana mahdollistamassa hämeenlinnalaista juniorisalibandya valtakunnallisissa sarjoissa.

Steelers Hämeenlinna ry

toimisto@steelers-salibandy.fi

Loimua Areena 

Härkätie 17 B, 13600 Hämeenlinna

Y-tunnus: 2414280-4